Igen sok weboldal foglalkozik az internetes pénzkereséssel és rengetegen is érdeklődnek iránta. A fellelhető tartalmak nagy része azonban semmit nem ér, csupán az internettel mostanában ismerkedő és naiv emberek szárnypróbálgatása, akik ezáltal újabb kezdő netezőket fertőznek meg.
Persze nem kizárólag ilyen "lehetőségekkel" találkozhatunk. Vegyük sorra a kínálatot.
- E-mail olvasás, szörfözés

Legkomolytalanabbak az e-mail olvasásért, netezésért pénzt kínáló oldalak. Az elsősorban fiatalok körében népszerű pénzkereseti lehetőséggel szinte teljesen kizárt, hogy bárki valóban bevételre tegyen szert. Ezek a rendszerek tulajdonképpen ingyenes piramisjátékok, melyek a reklámok olvasásért kínálnak különböző összegeket. Kifizetést meghatározott összeg elérése után ígérnek. Rengeteg van belőlük és népszerűségük legfőbb oka, hogy a tagok saját gyarapodásuk elősegítése érdekében halálra dicsérik a rendszereket és váltig állítják, hogy ők bizony már komoly pénzeket keresnek így. A beszkennelt csekkekkel, lebegtetett ezer dollárokkal próbálják rávenni az újakat, hogy alájuk regisztráljanak. Az eredmény azonban elmarad és a korábban lelkes tagok után nem marad más, mint pár újabb próbálkozó, valamint az ingyenes tárhelyeken elhelyezett kezdetleges agitáló honlapok.
Ilyen volt a Spedia, a magyar Mailtronic, vagy a most divatos Agloco.
- Internetes termékek

Egy fokozattal komolyabbak azok a rendszerek, melyek valamilyen terméket is alátolnak a piramisjáték szervezésnek és már pénzt is beszednek. Ezeken többnyire valamilyen netes terméket kell értékesíteni. Például elektronikus könyveket, vagy domainneveket. A "termékek" általában semmire nem jók és csak arra szolgálnak, hogy segítsék tovább értékesíteni ugyanezt az árut. Feltételezem itt valóban megkapja a pénzét az, aki több tucat embernek sikeresen eladja az amúgy igencsak felülértékelt és szinte hasznavehetetlen szolgáltatást, vagy e-terméket. Konkrét példaként most csak a WS végződésű domain nevek jutnak eszembe, valamint a "Hogyan keress pénzt az interneten" jellegű elektronikus könyvek.
Én még részben ide sorolnám az interneten népszerűsített "Gazdag Papa" jellegű rendszereket, ahol a termék célja egyezik a fentiekkel, ám könyv, társasjáték... formájában testet is öltenek.
- MLM az interneten

A következő szinten az internetes Multi Level Marketing (MLM) rendszerek állnak, ahol már valós termékek forgalmazásán van a hangsúly. Belépődíj (kezdőcsomag) mindig van, de többnyire a tagtoborzás és egyes esetekben az áru értékesítése is az interneten zajlik. Minden más folyamat az offline MLM hálózatokhoz hasonlóan zajlik. Az MLM-et sokan utálják, túl agresszívnek tartják a hálózatépítési módszereket. A gyakran csodaszernek beállított termékek méregdrágák tudnak lenni és az is tény, hogy a belépők igen nagy része sose fog ebből megélni. Egyes esetekben csak több órás online prezentáció, vagy személyes találkozón derül ki, hogy a telefonon, e-mailben, interneten kínált internetes (otthon végezhető) pénzkereseti lehetőség mögött egy Multi Level Marketing rendszer áll. Támogatói többnyire tagok valamelyik MLM rendszerben és a hatásos értékesítés érdekében adnak a megjelenésre, külsőségekre. Az ilyen lehetőséget kínáló weboldalak ennek következtében már elég komolyak és nemegyszer hirdetik is őket.
Mindenki maga döntse el, hogy adott esetben mennyire tartja jónak a termékeket és hatékonynak az MLM-et, mint értékesítési formát.
Példaként az Amway-ből alakult Vebso-t és a Wellbiz-t tudom említeni.
A fenti 3 pénzkeresési formával a Keresőblogon nem kívánok részletesebben foglalkozni, talán érződik is rajtam, hogy én nem különösebben támogatom őket. Az ezekhez kapcsolódó hozzászólásoknál pedig komolyabban veszem a moderációt.
Maradt azonban még internetes pénzkereseti forma, mely már szorosan kapcsolódik a Keresőblog profiljához:
- Partnerprogramok

Interneten jól értékesíthető termékek (könyvek, CD-k, DVD-k...), vagy szolgáltatások eladásai után jutalékot fizető rendszerek. Webáruházak által létrehozott partnerprogramokhoz (affiliate programok) csatlakozni általában ingyen lehet és valós jövedelemre lehet velük szert tenni. A partnerprogramot indító cégek többnyire komoly vállalkozások, melyek gyakran igazi üzlethálózattal is rendelkeznek. Bevételre a weboldalakon elhelyezett reklámok, vagy szöveges hirdetések után számíthatnak a rendszerhez csatlakozók, méghozzá nem megjelenés, vagy kattintás alapon, hanem kizárólag a vásárlás, esetleg ellenőrzött regisztrálás után. A weboldalakon elhelyezett reklámokban egy egyedi azonosító szerepel, így az arra klikkelő látogatók a jutalékot fizető partner oldalán nyomonkövethetőek és az általuk generált forgalom után a jutalék a reklámozó számláján jóváírható. Az értékesítéshez kapcsolódó minden feladatot a webáruház üzemeltetője végzi és a jutalékot meghatározott összeg felett számla ellenében fizeti ki a partnerprogramban résztvevőknek. Csak igen komoly látogatottságú weboldallal, vagy a reklámozni kívánt termékhez szorosan kapcsolódó témájú oldal birtokában érdemes regisztrálni a partnerprogramokba. A linkre, reklámra klikkelők nagyságrendileg 1-2%-a generál vásárlást. Ha tudjuk oldalunkon mennyi a hirdetésre kattintók aránya (pár százalék már jó), akkor kiszámolhatjuk, hogy ez a pénzkereseti forma csak bevétel-kiegészítésre alkalmas. Példának a Libri-t, Árukereső-t, Sportingbet-et, Adriatica-t említeném, illetve a Google jövőben ezen a területen induló rendszerét, mely szintén a partnerprogramokban használatos Pay-Per-Action elvén működik és az AdSense-en keresztül használhatjuk majd.
- Fizetett hirdetések
Hirdetések megjelenítéséért, illetve az azokra történő klikkelésekért fizető rendszerek.
Nagyobb forgalmú weboldalakon a legfőbb bevételi forrás a fizetett hirdetések megjelenítése lehet. Weboldal üzemeltetők magunk is szerezhetnek hirdetőt, vagy hirdetési hálózat segítségével is próbálkozhatnak, ám újabban a kulcsszó alapú hirdetési rendszerek előretörése tapasztalható, főleg a kisebb oldalak esetében.
A hirdetésekért idő alapon, megjelenés alapon (Pay-Per-Impression), vagy átklikkelésenként (Pay-Per-Click) kapott bevétel nagysága nagyban függ az oldal látogatottságától és témájától, de saját értékesítés, illetve hirdetési hálózat általi értékesítés esetén a hirdetővel/közvetítővel kötött megállapodástól is.
Bevételre ebben az esetben is csak komoly látogatottságú weboldalnál lehet számítani, de napi 100 egyedi látogató felett már érdemes lehet kulcsszó alapú hirdetési hálózatokhoz csatlakozni. Ezeknél nem kell várni arra, hogy a hirdetők érdeklődését felkeltse a weboldal, hanem a hirdetési rendszer automatikusan megjeleníti a weboldal tartalmához kapcsolódó hirdetéseket és többnyire a látogatók hirdetésre klikkelései után fizet, melyet maghatározott összeg felett vehet fel a weboldal tulajdonosa általában számla ellenében. Ilyen hirdetési hálózat a Google AdSense, Etarget, CTnetwork.
Természetesen léteznek egyéb internetes pénzkereseti formák is, melyekkel itt nem foglalkoztam. Biztos vagyok benne, hogy az internetes pénzkeresési lehetőség után kutatók nagy része pont ezeket az otthonról internet segítségével végezhető munkákat keresni, ám őket ki kell, hogy ábrándítsam. Nem jellemzőek az efféle munkák és amelyek mégis fellelhetőek azok is komoly szakmai tudást igényelnek és vállalkozóként végezhetőek. (pl. programozói munkák, általában webes területen)
Mindazonáltal várom az észrevételeket azzal kapcsolatban, hogy mely pénzkereseti formákat maradtak ki.
Mint a fentiekből látható az internet se váltja meg a pénzkeresés világát. A könnyű pénzszerzési lehetőségek általában komolytalanok és erősen átverés szagúak, a valóban működő lehetőségekhez pedig le kell tenni valamit az asztalra. Legyen az egy népszerű weboldal, vagy valamilyen szakmai tudás.
Bármibe is vágnánk a fejszénket előtte alaposan tájékozódjunk a témában és az első pár tucat találatot nézzük meg a Google-ben.